četrtek, 25. junij 2026

Onečedene naložbe

Lovorikovec po obdobju kujanja zopet raste, prav tako oleander. Na delniških trgih pa je veselo.

Konec lanskega leta sem še zbiral znanje in tedaj prebral, da je dobro imeti obveznice. Za njih sem se odločil brez omahovanja in jim dal priložnost. Ker se te po pol leta niso izkazale oziroma se je pokazalo, da je njihov namen drugačen od mojega in imam za ta namen že neko svojo slabo, a še vedno donosnejšo rešitev, sem se v tretje le odločil, da jih prodam. Nastalo je trinajst evrov izgube, po moji oceni okoli tristo do štiristo evrov zamujenih priložnosti, in najpomembnejše potreboval sem denar za boljše naložbe. Če bi to storil že aprila, bi bilo odlično. Pa tega nisem.

Del zneska sem še isti dan vložil v polprevodnike, eno od treh področij, za katere sem se odločil v začetku tega leta. Čez noč (naslednji dan) se je streslo in vrednost vseh mojih naložb je padla za pol drugi tisočak oziroma nedavna naložba za petdeset evrov. Novice o potresu so se zvrstile po spletu in najbolj je udarilo po polprevodnikih. Seveda sem to "znižanje" izkoristil za jutranji dokup in skozi dan je vse še padalo. Konec dneva sem ta padec zopet izkoristil z dokupom. Naslednji dan je še padlo in bi še dokupil … če ne bi porabil vsega denarja (namenjenega za to). Za tem dnem je še krepko padlo, a se za to nisem jezil, saj je padlo po zaprtju trgovalnega dne in, četudi bi imel denar, tega padca ne bi mogel izkoristiti. Še pred nočjo se je vse pobralo zgolj zaradi objave poročila o četrtletnemu dobičku enega ogromnega podjetja, katerega so vsi nestrpno čakali in pri tem osupli. Priboril oziroma priigral sem si osemdeset evrov. Če bi uspel kupiti ob pravem času, bi bilo še sto evrov več. In kaj bi še bilo, če bi bilo … in kaj, če bi poročilo razočaralo.

Ali sem se česa naučil? Sem se. Slovenski delniški trg je skoraj neodvisen od dogajanja po svetu in zgolj od slovenske politike. Vse ostalo je prepleteno in niha zaradi pripetljajev ogromnih podjetij in napetosti po svetu. Najpestreje se dogaja v ZDA. Njihova (večja) borza se odpre sredi našega dneva in zaključi ob dvaindvajseti uri po našem času, zato se največje spremembe v vrednosti (njihovih papirjev) zgodijo popoldne in zato sem tudi odločil z drugim nakupom počakati do popoldneva, ampak takrat nisem mogel vedeti, kakšen bo naslednji dan. Določene borze trgujejo tudi izven svojih rednih ur in takrat je napeto, a še nisem tako daleč. Zaenkrat tudi ne bom kupoval ob ponedeljkih razen ob znižanjih.

Sedaj me čaka nekaj tednov premora, da se vrednosti popravijo oziroma nekoliko zvišajo, potem pa novim znižanjem naproti in vlaganjem v stabilnejše potrese. Sicer imam zaradi poskušanja vsega povprek stanje, katerega ne znam pojasniti in opisati drugače kot z razdejanjem. Zavedanje o tem in počasna vzpostavitev nadzora sta že koraka v pravo smer.

Vsekakor pa je trajanje naložbe bistveno boljši dejavnik uspeha kot poskušanje oziroma časovno usklajevanje naložb. To pomeni, da je bolje čimprej kupiti po "slabi" ceni, kot čakati na "dobro" ceno.

Ni komentarjev:

Objavite komentar