nedelja, 27. november 2016

Stanje obremenjevanja

Najbolj redka in zato marsikomu zaželjena lastnost človeka je zmožnost pomnenja, povezovanja in navezovanja. Vsaj tako se mi je nekoč, pred desetimi, petnajstimi leti zdelo, kajti marsikdo je imel zaradi pomanjkanja težave in posledice so se kazale v pozabljivosti.

Sedaj pa se mi zdi oziroma sem prepričan, da so to najmanj zaželjene posameznikove lastnosti. Še posebej ta, ko si lahko predstavljaš okolje oziroma stanje, v katerem si bil nekoč pred desetimi, petnajstimi leti in tega ne spraviš iz glave. Ne moreš in če se trudiš, boš vse le še poslabšal. V glavi so obrisi, barve, povezave, misli, ideje, razmišljanja. Ti elementi sicer niso tako živi, kot so sanje, a so za dojemanje dovolj.

Če bi v glavi ostale le pomembne stvari, bi bilo spominov manj, ampak ne; v njej so ostali vsi nesmisli, kot je na primer nameščanje baterije v nov mobilni telefon pred desetimi leti v garderobi srednje šole, izpolnjevanje obrazca za zamenjavo neustrezne baterije, nakup naslednjega mobilnega telefona dve leti kasneje, žulji v tri tednih starih teniskah zaradi hoje po dodatno SIM kartico iz Zelene jame na Celovško cesto, čez štiri mesece ponovni sprehod za preklic te, čakanje v vrsti … in spraševanje, kje so ti telefoni sedaj, kje so baterije, kje je embalaža, kje so papirji … in to ravno tedaj ko bi si to najmanj želeli, ko bi morali zaspati.

Če pa takšnih razmišlanj ni, se pa ustvarja plane za naslednji dan, ki jih vsake toliko časa prekine štetje bitje zvonov.

Ko bi se le dalo zavestno zaspati …

petek, 25. november 2016

Približevanje kamnu

Škoda je živeti vedno enake dni, zato je škoda vedno slediti poti, četudi je potrebno broditi skozi bodičevje (robide ipd.).

sobota, 19. november 2016

Razvajanje uma

Pravijo, da je človek suženj samega sebe; svojih idej in misli, in dokler o tem ne razmisli, ne bo nikoli doumel, zakaj se gre. Razmišljanje v tej smeri morda osredotoči smisel življenja.
>
Imam občutek, da se človeka dan danes vzgaja tako da bo boljši v kakršnem koli že pogledu, vendar lahko o boljšem govorimo le, kadar primerjamo, tako kot jabolko ne more biti veliko, večje ali največje, če se ne pozna ostalih jabolk. Svojo večvrednost boljšega lahko človek izkazuje tako, da prekaše ostale ali jih potopi, vendar ponavadi izbere možnost vzbujanja zavisti. Ljudje okoli njega morajo občutiti pomanjkanje in naredil bo vse; vede ali nevede, da bo to dosegel. Poskrbi za vzdušje tekmovanja oziroma razkazovanja.

Trideset let nazaj se je večvednost izkazovala z gradnjo velikih hiš od okoli dvesto do tristo kvadratnih metrov in v treh nadstropjih, medtem ko se danes to izkazuje z mobilnimi telefoni. Kar mi je zanimivo je to, da ljudje še vedno vlečejo vzporednice: oseba z dražjim telefonom je nekaj več, in tudi sami želijo biti del te zgodbe. Se ne bi raje vprašali o izvoru takšnega sklepa?

Razlog se skriva v ponosu, ki se skriva za hvalo. Občutek, ki ga dobijo ob omembi svoje pridobitve ali posodobitve, je neizmeren, a nažalost traja le za hip, zato se oseba počuti dolžna ponoviti to vsaki osebi. Da bo ta občutek bogstva trajneši, je potrebno omeniti čisto vse in ta potreba je voda na mlin za vsa spletna družabna omreža, saj se tam lahko oseba izpove o tem, kaj dela, kje je in kaj si želi.

Težko je reči, kaj si ljudje želijo, ampak zagotovo si želijo tudi tisto, kar spada v družino statusnih simbolov, in tu se nedvomno že več desetletij nahaja avto. Avto mora biti čist, garažiran, brez udrtin toče, hiter ter vsekakor novejši od sosedovega.

Želje so seveda o avtomobilu petega razreda, vendar se večina odloči za drugi ali za tretji razred, če potrebujejo večjega, kar pa stane od dvajset do trideset tisoč evrov oziroma časovno, če bi vsak mesec dali osemsto evrov na stran, od dveh do treh let. Ker osemsto evrov pri neki povprečni plači ni zanemarljivo majhen delež oziroma v povprečju predstavlja kar celotno plačo, sledi, da človek zgolj za nakup svojega avtomobila potroši vsaj dve leti življenja, pri čemer mu ostanejo utrujeni večeri in še dva dneva po petku, če se ta dneva ravno ne spravi prati avtomobila. Če se sešteje še letne stroške vzdrževanja avtomobila: registracija, nadomestilo za uporabo cest, zavarovanje, filtri in olja, dela en mesec v letu samo za to.

Ker proizvajalci v enaindvajsetem stoletju ne proizvajajo več avtomobilov kot nek trajen izdelek, se zelo rado zgodi, da se avto po desetih letih zamenja, torej človek za avto troši osemsto evrov od tri do štiri leta od vsake svoje plače na vsakih deset let, če ne prihaja do izrednih popravil.

Če si poleg avtomobila zaželi še nove hiše na parceli velikosti sedemsto kvadratnih metrov, kjer kvadraten meter ni cenejši od osemdeset evrov, bo samo za parcelo vredno več kot petdeset tisoč evrov pri plači pol drugi tisočak delal vsaj tri leta izključno za to. In potem potrebuje še dvakrat toliko za gradnjo in notranjo opremo. Torej devet let trošenja tisoč petsto evrov vsak mesec.

Seveda obstajajo parcele po dvanajst evrov za kvadratni meter, vendar so takšne oddaljene dvajset minut vožnje do pošte ali trgovine in zato neprimerne.

Ker se želje slehernika ne končajo le pri avtomobilu in hiši, temveč bi nekoč rad imel še apartma ob morju ali vikend, bi nadanjevanje takšnih približnih izračunov pokazalo, da človek za uresničitev svojih užitkov vsaj polovico življenja preživi v službi in s tem zapravlja čas, v katerem bi lahko užival. Oziroma, je človek preživel več življenja pred volanom ali v službi, ko je služil za nakup tega avtomobila?

Zato torej, če bi bil človek zadovoljen z manj tistega, kar si želi, na primer, da bi se prepričal, da ne potrebuje nečesa za šesto evrov in bi raje vzel nadomestek za dvesto, bi to pomenilo, da si je kupil pol meseca dopusta, če konec meseca zasluži osemsto evrov. Ponos zgolj zaradi nadomestka ne bo tolikšen kot bi lahko bil, vendar se pojavi ponos zaradi dopusta in, ker se z manj doseže dokaj veliko, to skupaj pomeni, da je ponos večji kot bi bil zaradi prvotnega nečesa.

Po nekaj takšnih sklepih je jasno, da je najbolje, če človek ničesar nima, a je takšno stanje zanj verjetno nevzdržno, zato je smiselno najti način in se odločiti le za tisto v majhnih količinah, ker  bo tudi tako človek začutil ponos in zato veselje. Poleg tega pa bo imel tudi možnost trošiti čas zase.

sreda, 16. november 2016

Parada neprimernosti

Po moje je že vsak prišel do spoznanja, da se največ časa in napora potroši pri podrobnostih. Torej se v relativno kratkem času naredi največ, potem pa se z dodajanjem oziroma z namenjanjem časa naredi vedno manj in edino, a težko vprašanje je, kdaj odnehati. Vsestranskega odgovora ni, temveč se z vajo in poskušanjem dobi občutek, da se enkrat odneha prej, naslednjič pa kasneje.

Če bi bil vložen čas čokolada, potem nam lahko čokoladni velikonočen zajček da vedeti, kako malo čokolade je potrebno, da se naredi toliko, da ni nihče vidno razočaran, in ne poznam nikogar, ki bi se zaradi njegove votlosti pritoževal. Zagotovo se bi prej zgodilo, da se bi odvilo novega.

Če bi morali na papir narisati stol ali mizo, bi že v nekaj sekundah narisali tako dobro, da bi vsakkdo lahko prepoznal, kaj je na sliki, razen če bi se izredno potrudili in risbo skazili. Lahko bi risali še nadaljnih nekaj ur, ampak še vedno bi bil na sliki stol ali miza, morda v kakšnih barvah, ampak naloga je bila dovolj dobro opravljena že takoj na začetku.

Če bi vsako opravilo potrebovalo eno uro za svoje dokončanje in bi v prvih dvajsetih minutah uspeli narediti tri četrtine vsega, bi v eni uri bodisi dokončno opravili eno opravilo (bili sto odstotni) bodisi spravili tri opravila na tri četrtine (dvesto petindvajset odstotkov), torej bi v istem času lahko naredili enkrat več, sicer še ne končanih opravil, ampak v skupnem bi bilo ustvarjeno več.


petek, 4. november 2016

Megleno morje

Prvi koraki so bili težki, naslednji še težji, a je bila želja po šestih minutah sopihanja še vedno tako izklesana, da je v glavi sameval en cilj: priti na vrh. Ni pomembno, kdaj bo Sonce zašlo, koliko bo lakote, če bom padel ali če bo dež. Hodilo se bo in povratka sredi poti ne bo, saj bi to pomenilo, da je bilo, tistih čeprav le morda sto ali sedemsto enajst korakov vzpenjanja, zaman.

Na začetku je bila pot zaradi mokrega listja precej spolzka, a je po eni uri le postala suha.
V senčnih legah so se kazali ostanki prejšnega dne, ko je po dolini deževalo.
Peta šestina prehojene poti prečka gozd nenevadnega izgleda.
Še stolp na vrhu in še dva razgleda zameglenih dolin, prvi iz vrha in drugi izpod gozda nenavadnega izgleda.
In vrh je bil po štirih letih znova osvojen!