torek, 30. december 2014

Sprememb lahkotni prepuščenosti

Štiri ure spanja izgledajo kot štiri pravokotniki bele površine na nedoločenem ozadju. Zaradi povezanosti spanca so bili tudi pravokotniki povezani in sicer s puščicami v obliki loka. Tri puščice so kazale iz prejšnega na naslednji pravokotnik in pri vsakem prehodu sem se zbudil ter pomislil, če je ura že štiri.

Deset do petih sem šel med mraz, se peljal dvajset kilometrov ter prispel enajst minut pred dogovorjeno uro. Mimo mene je divjala mešanica vedno mrzlega in čedalje bolj segretega zraka, ki je talila prozorne packe. S tistimi, katerih ni uspela in so se držale do konca, sem obračunal kasneje. Kljub zgodnji uri je bilo na preozki cesti nekaj avtomobilov, s katerimi se nisem želel zaleteti, zato so vsa srečanja in zavoji potekali precej dolgočasno.

V naslednji uri sem zakuril peč. Drobiž je lepo zagorel, vendar mu ni uspelo prižgati sosednjih dveh polen. Ti sta spuščali zvok in vodno paro, zato sem v peč vrgel še dva ostanka razlomljene abecede. Nato se je tretje višje ležeče poleno le vnelo.

Zunaj se je začelo daniti in nekaj trenutkov za tem se je nad vzhodom pojavila oranžna vzporednica. Zavedel sem se, da bo današnji dan prelep. (:

ponedeljek, 29. december 2014

Napojeni izpusti

Imam občutek (lahko se seveda motim), da nekateri študenti mislijo, da je pri diplomski nalogi (in preostalih podobnih izdelkih) najpomembnejše število strani. Zato se prislužujejo naslednjih trikov:
  • povečan razmik med vrsticami (da izgleda pol več),
  • enostranski tisk (da izgleda enkrat več),
  • kazalo slik, tabel, okrajšav, kratic in ostalih nepomembnosti.
Besedilo s povečanim razmikom med vrsticami mi izgleda sumljivo „škrbasto,“ vendar je ponekod takšen način celo predpisan in ne samo to; tudi robovi so predpisani tako nerodno, da kasneje zaradi vezave ni mogoče najbolje videti črk na levem robu. 

Kaj je dejansko pomembno, je vsebina in citiranje. Pravilno citiranje!

nedelja, 28. december 2014

Impregniranje duše

Dolga pot je v eno smer vzela skoraj tričetrt ure, a je na koncu poskrbela, da je megla ostala v dolini. Vmes se bi lahko prikazalo Sonce, a je ostalo ves čas zakrito z oblaki.

Že na prvi jasi pod vrhom je pihalo in med vsemi položaji mi je bil najljubši tisti, kjer sem vetru kazal hrbet. Bilo mi je malo topleje, čeprav sem se počutil kot kakšno rešeto; ob vsakem trenutku bolj ohlajeno. Nekaj časa sem hodil nazaj, se obrnil, pogledal ter se potem kar obračal.

Hlad oziroma mraz je tisto, kar sprošča, onemogoča sanjarjenje in pripelje okolje sedanjosti.


Krhek sneg je zaradi svoje beline odbijal podobo neba in zato izgledal pretirano modrikasto, čeprav se tega na slikah ne vidi. Sipal se je med nogami in ponekod prekrival kose ledu, na katerem mi je čez nekaj časa spodrsnilo, a sem se s kriljenjem rok le ujel. V daljavi sta pred manjšim gozdom stali dve koči in trije avtomobili, eden od njih rdeč. Verjetno so bili lovci.

Nato se je v bližini koče pojavil moški, ki je prišel ven po polena in vpraša, če je mrzlo. Seveda je, kaj mu ne bo, če je zgolj v puloverju. Mislim si, da so lovci za danes polovili ali storili tisto, kar so lahko, pospravili puške in bodo v koči popivali do večera.

Kapa je služila svojemu namenu, in tudi ovratnik, čeprav sem moral tu in tam hoditi z dvigjenimi rameni. V daljavi opazim drevo in, ko pridem bližje, še avtomobil pod njim, čeprav se ga na sliki ne vidi.


Na vrhu je zapihal nov veter in me obrnil tja, od koder sem prišel.


Dovolj, mračno in mrzlo, je že bilo.

petek, 26. december 2014

Delagacija visokih kadilcev

Obožujem sestavljanke, takšne iz asociacij. Nekaj izvem, vmes mine vsaj pol leta, potem spet nekaj in, če je slično, se spomnim in primerjam. Lahko se sklada, lahko si nasprotuje, lahko se dopolnjuje.

Zanimivo mi je, ko ljudje zamolčijo in vem kaj. Morda kaj priredijo. Vsaj mislim, da. (:

Čeprav človek počasi računa, hitro povezuje.

sreda, 24. december 2014

Kraji kritja brez smisla

Nezaslišano, kako si nekateri drznejo predčasno zapreti vrata. Delali naj bi do petih in, ko pridem tja ob treh, me čaka list, da so zaključili že pred tremi urami.

Se jim je ta delavnik treh ur štel v delovno dobo, so dobili malico pa povrnjene potne stroške? Upam, da ne, saj je danes še vedno navaden dan, dolg štiriindvajset ur.

Sindrom predčasnih zaključkov se čedalje bolj širi po decembru, in dejansko je že skoraj ves december okužen; ponekod sega celo v november. Ljudje so tako omamljeni in napeti, kot da se izteka njihovo zadnje leto in ne koledarsko.

Vse utripa, jaz pa danes nisem mogel kupiti dveh fluorescentih cevi dolžine enega metra in dvajset centimetrov in ene nadometne vtičnice, medtem ko je bil bakrenemu kablu preseka petdeset kvadratnih milimetrov najbližji tisti s šestnajstimi.

Naprej devetindvajsetega

sobota, 20. december 2014

Prodajanje dreka

Povsem možno in kdo bi si mislil, da obstajajo ljudje, ki to obvladajo. Ti na veliko služijo, ampak ne s prodajo dreka, temveč s svetovanjem, kako zaslužiti s prodajo dreka, česar ne počno, saj dejansko zaslužijo s svetovanjem. Izkoriščajo tiste ljudi, ki tega ne dojamejo in bi radi prodajali drek in morda še meglo.

Drek je v resnici svetovanje.

Priznam, da sprva precej težko razumeti, ampak, ko se naredi miselni preskok je lažje.

petek, 19. december 2014

Idila rjastih biciklov

Želiš si, da bi se zjutraj lažje zbujal, a si izbereš najslabši del leta.

torek, 16. december 2014

Dimenzije barv

Pravijo, da se osebnost lahko spremeni na pet let, razpoloženje na petnajst minut in čustva v sekundi.

In, če se po 0,7 sekunde ne zasmejejo, potem ste ali povedali slabo šalo ali pa ste jo povedali slabo.

nedelja, 14. december 2014

Afektacija dolgočasja

Kako rešiti problem noža? Ponavadi je raven, ampak po navadi še vedno kriv.

Lahko prereže vrat ali salamo. Prepovejmo posameznike. Ne! Prepovejmo nože.

Bomo vsaj umrli s celimi vratovi, a lačni.

petek, 12. december 2014

Zimska vročica

Kaj imata skupnega evropska nosilna raketa Ariane 5 in moj termometer? Oba sta po določenem času zaradi povsem primerljive napake med delovanjem „odpovedala.“

Termometer deluje že devetinpetdeset dni. Slučajno ga pogledam in vidim točno 1000 °C. Ker mi ni jasno, čemu je nekaj ur nazaj delal normalno, preverim, kakšne so bile zunanje temperature pred nesrečno vročino. 0,80 °C; 0,06 °C. Skratka, zelo blizu ničle, zato je nekaj narobe, kadar se zunaj ozračje spusti pod ničlo.

Ker je termometer sestavljen iz štirih delov, je potrebno ugotoviti, kateri del nagaja. Prikaz je v redu, shranjevanje v redu, prenos v redu, odčitavanje katastrofa pri 4095 °C, kar se je potem odrezalo na tisoč, ker se shranjujejo samo tri mesta pred vejico in dve za, kar se potem pri prikazovanju zaokroži na eno mesto za vejico.

Sledi iskanje rešitve in branje dokumentacije in po eni uri je zadeva popravljena. Sedaj kaže -0,88 °C. (:

Zakaj je do tega prišlo? Zato, ker sem ga sestavljal poleti in nisem niti pogledal niti pomislil, kaj se zgodi, ko zaznava pod ničlo. In tudi raketa je odpovedala v zraku, ker so jo sestavljali in testirali na tleh.

Sedaj kaže že -1,00 °C in po dokumentaciji sodeč naj bi se sedaj spustil tudi do minus petinpetdeset.

torek, 9. december 2014

Vzklik poraza

Minilo je že leto, odkar me je tako zeblo v podplate, da sem noge izmenično dvigoval. Od takrat se počutim kot zaoglenelo poleno, ki je bilo v kaminu približno pet minut, nato pa je ogenj ugasnil. Zmanjkuje mi časa, novega zraka pa od nikoder. K sreči lahko še vedno zagorim in najdem tu pa tam kakšno uro ali kar cel dan, vendar postaja vse bolj zadušljivo.

Ko nimam časa niti za kosilo, ne jem, ali pa si naberem sadje in pojem jabolko, tri mandarine, hruško in dve pesti rozin ter se takoj počutim tako kot tisti, katerim je to vsakodnevna hrana.

Na raznih sestankih bi najraje dremal in, ko že mislim, da je bil kakšen sestanek slučajno prejšni teden, je bil ta dejansko že teden prej. Tako hitro to gre. Poleg tega, zaoglenelo poleno ni ravno ponosno, ko se skuša spomniti, kaj je naredilo tekom leta. Bilo je veliko majhnega in ravno to je najbolj utrujajoče.

Malenkosti utrujajo!

nedelja, 7. december 2014

Odtok iluzij

Včasih iščem sezname vesele glasbe, ampak ko jih poslušam to niso. Njihova melodija mi je ponavadi le delno všeč, ali pa sploh ne. Morda je prilagojena besedilu, ampak v stanju, ko bi človek najraje skakal, krili z rokami in zibal vrat, ni časa za razumevanje tega, pomembnejša je melodija, da lahko človek zaplava v njej. Ker mora biti zame še dovolj hitra, je potebno iti mimo seznamov in iskati posamično.

Za petek popoldne in soboto zjutraj, neprestano

Parov Stelar - The Phantom

Prebral sem, da so opazovali hite zadnjih štirideset let in našli povezavo med rastjo gospodarstva in deležom veselih glasb, in sicer, če se je vrtela vesela glasba, je šlo gospodarstvo čez pol leta navzgor.

Bolje je biti vesel kot poznati besedila.

petek, 5. december 2014

Kosti presenečenja

Joj, kakšne bedarije se mi dogajajo v glavi.

Jem kos pečenega piščanca z nekaj malega popečenega krompirja v kosih. Kožo vlečem stran in meso s kosti. Ko so roke že malo preveč mastne in ko dvignem pogled na rdeče nogavice, viseče nad kaminom, pomislim, če bi stresel kosti v eno izmed njih.

Nato pomislim, kakšen bi bil odziv tistega, ki bi jih našel, in se zasmejem. In nihče ni vedel, čemu se smejem.



četrtek, 4. december 2014

Okrajšan roman

Tole je prehitro zame. Če so prazniki šele konec meseca, ni potrebe, da je že zdaj vse okrašeno že sedaj, saj vendarle ne praznujemo meseca decembra.

Že sedaj je mrzlo pa snega še bilo ni. Snega, raje ne.

sobota, 29. november 2014

Otok oblit z nočjo

Bil je ponedeljek, morda torek, nekaj minut do sedme ure zjutraj na obvoznici, ko je pogovor nanesel na „lajke“ in kjer sem zaključil, da ljudje še vedno radi štejejo.

Tako da …

Obstajata dve vrsti ljudi. Tisti, ki štejejo lajke, in tisti, ki bodo morda nekoč vedeli nekaj o statistiki.

petek, 28. november 2014

Mesnati tezaver

Kaj se je bilo najbolj zanimivo in se je bralo prvih deset minut, potem ko je razredničarka v razred prinesla nove revije?

Dvanajst stolpcev, ponavadi razdeljenih na dva spola, bolj ali manj sestavljenih iz občih resnic. Bralci so jim ostali zvesti kar nekaj let, ker niso nikoli prebrali vseh dvanajst in se niso nikoli vprašali, kako je možno, kaj takega napisati. Ko danes preberem svoj stolpec, zgolj zato, ker me zanima, koliko so zadeli. lahko rečem za kakšno desetino, sicer pa same neresnice.

Eden od njih pravi: „S svojimi idejami lahko danes mnogim polepšate dan.“

Moja današnja ideja je iz računalnika izbrisati podporo za tajščino ter portugalske prevode, saj jih ne potrebujem, in se mi bo zato računalnik prižgal približno petnajst sekund hitreje. In to narediti oziroma pripraviti tako, da si bo to kdor koli (drug) lahko naredil v sekundi in pol. Tudi zato da bo bom lahko to zopet koristil čez pol leta.

Drugi doda: „Imeli boste zanimive ideje, vendar jih zaradi prevelike komunikativnosti najverjetneje vseh ne boste morali uresničiti.“

Zanimiva kolikor za koga, zagotova pa nora, vendar ne bo uresničena zaradi časovne neupravičenosti, saj bi porabil ogromno več časa kot bi ga pridobil.

Denar, ena zvezdica od petih. Vešda, bolje bi bilo ena zvezdica za hladna stopala.

Raziskovali boste neznane poti. Se lahko kdaj raziskuje znano?


ponedeljek, 24. november 2014

Okus mavrice

Blagor, res blagor ljudem, ki hodijo po ulicah, si ogledujejo izložbe in kdaj pa kdaj, morda kar vsak dan, komu pravijo, da so tam videli to ali ono. Ob tem dodajo, da je popolno, da si tega res želijo. S tem pokažejo, da so vsaj zase prepričani in vedo, kar si želijo. Ne pozabimo na ljudi, ki se trudijo, da najdejo nekaj, kar jim je všeč, vendar pa ne trdijo, da je popolno, saj vedo, da bi bilo še boljše, a ne zdaj, čez nekaj časa pa. Upajo, da bo. Morda vsebujejo preveč optimizma. Nekaj ga že.

Podobno si mislijo o sebi. So takšni kot so. Nekaj znajo, vendar upajo, da bodo nekoč znali bolje in še nekaj več. Posledično se ne cenijo najbolje, čeprav bi naredili ali izpeljali nekaj bolje kot tisti, ki se cenijo in mislijo, da znajo vse.

Iščejo stvari, čimbolj čudne in nenavadne, kajti samo to jim bo dalo občutek, da znajo več od drugih. Še bolje je, če jih ustvarjajo in se učijo med iskanjem rešitev. Nastanejo stvari, edinstvene oziroma vsaj malo drugačne in takšne, v katere vpletejejo svoje ideje, kako bi moralo biti, in delajo tako, da jim je všeč. Tudi zato, ker lahko. Ker jim idej nikoli ne zmanjka, ali pa obstoječe malo prilagodijo, spremenijo, zamenjanjo ali preuredijo stvari niso nikoli (do)končane. Najslabše je tistim, ki si želijo čimbolj poenotenih stvari, kjer lahko sprememba ene podrobnosti na eni stvari povzroči ogromen val enakih sprememb na vseh preostalih stvareh, a je teh valov lahko kar nekaj še predenj je podrobnost dodelana na prvotni stvari. Takšni si bi morali najprej določiti smernice in se jih potem nekaj časa držati.

Najdejo oziroma naredijo si stvari, za katere so prepričani, da vodijo k popolnosti in da bodo popolne, ko seveda bodo dokončane, če sploh bodo. Nekoč bodo, ker so optimistični. Pomembno je, da oni tako mislijo, in, ker so zase prepričani, ni kritike, ki bi jih strla, potrla. Vseeno jim je, če je za večino ljudi stvar „čisto mimo,“ ampak za njih je sveta, četudi ni nič vredna. Ponavadi ni.

Sodobnost jim ni toliko pomembna, a živijo z njo, saj bi jih drugače povozila. Ker njihova ideja živi večno, utelešenje te pa propada.

Če tega ne bi počeli, se bi počutili prazne, zdolgočasene, brez cilja. Kdaj pa kdaj ugotovijo, da v njihovem poglavitnem delovanju ni prihodnosti, zato se za preživetje borijo v postranskem svetu, v službi, kjer imajo nekaj sreče, da jim ni potrebno biti vsak dan tam, na delovnem mestu, v pisarni. Lahko delajo od doma, a ker jih nihče ne more nadzirati, se lahko vračajo v svoj svet.

Nažalost nastopijo hladnješi dnevi, ko se tiščijo ob radiator in samo razmišljajo, čemu se ne morejo segreti, medtem ko poleti blazno uživajo, leže na postelji, nad katero enakomerno, občasno sunkovito, (za)piha veter, v katerem oblikujejo svoje ideje, če le ne zaspijo.

Včasih so tako zagnani in trdoglavi, a hecno leni, da se jim zvečer ne ljubi oditi spat, in poskušajo dokler jim ne uspe, a včasih skupaj z jutrom obupajo. Kakšno popolnoma neprespano noč obžalujejo, saj jim odleti bioritem. Pa tudi naslednji dan je bolj ali manj vržen stran. Tega se zavedajo, a na pomaga.

Ampak živjo, še vedno precej optimistično, saj imajo že nekaj stvari narejenih oziroma vsaj že zasnovanih. Pa tudi zato, ker so, čeprav pozno, ugotovili, da morajo poleg drugih imeti radi tudi sebe.

sobota, 22. november 2014

Bližina oddaljenosti

Bil je čas pred zimo, s hriba smo se peljali v dolino in, čeprav so na odsekih cestišča ležala polena, se jih ni čutilo. Presenetljivo. Ustavili smo se za oznako pred manjšim gradom na manjši vzpetini z nižjim obzidjem, počakali preostale, ki so nas dohiteli z avtobusom, in skupaj odšli v votlino v bližini gradu. Tam nas je pričakalo gromozansko kolo, namenjeno izkopavanju premoga. Po krajšen predavanju, ki sem ga tisti dan slišal že drugič in kjer sem posledično deloval izjemno pameten, smo se usedli na sedežnico oziroma vlečnico, ki mi je bila za hrbtom. Med vožnjo, ki je proti koncu potekala med mizami restavracije, se je sedežnica preoblikovala v zajemalko in se manjšala, dokler je nisem mogel več držati in se spustil. Odprl sem vrata in zunaj je bilo sončno mesto v poletju, ljudje v kratkih hlačah in za vogalom družba tretjega letnika, ki je razglabljala o prihajajočem maturanskem izletu. Pomlajšal sem se na sedemnajst let.

Tako so se mi končale današnje sanje dvajset čez osem. (In tako očitno izgleda moj časovni stroj.) Sledila je analiza dela pred tem, kajti sem jaz v resničnosti, z željo in dejstvi, in sem jaz kot prva oseba sanj z isto željo in dejstvi. Analiza tehtanja, razlaganja, dvom o sebi.

Razmere v sanjah dopuščajo ojačanje želja, ki so se oblikovale v resničnosti (na resničnih dejstvih), vendar te po vsej verjetnosti niso uresničljive, saj tu vladajo neugodni pogoji, celo nasprotujoči.

Čeprav imam v sanjah povsem enake vzorce obnašanja, se odzivam povsem enako (tudi neumno, nenaravno, neprimerno), in čeprav imam v sanjah povsem enako znanje oziroma vem, kaj je res in kaj ni, ter zaznam, kaj je sumljivo.

In, ko imam sanj dovolj, se zbudim.

sreda, 19. november 2014

Rane rane

Bolj kot se trudiš zaspati, težje ti je. Razmišljaš katere in v kakšen vrstnem redu se bodo zjutraj dogajale stvari, česa ne smeš pozabiti in kaj moraš še preveriti.

Obrneš se, popraviš povšter, začutiš nelagodje, zopet popraviš povšer in se obrneš nazaj. Ponavljaš dokler ne ležiš na hrbtu in zreš v temen strop, na katerega pada svetloba, morda iz ulice morda od jutra. Šele, ko obrneš glavo proti oknu, izveš, da je zunaj le megla.

Šteješ nočne zvonove, bitje cerkvene ure in ura je petnajst čez. Potem odbije polnoč, ti pa sploh ne veš, kdaj je odbilo pol in petnajst do. Preračunaš in do budilke te loči samo še pet ur.

Potem nekako zaspiš.

Zbudiš se in pogledaš na uro, saj te zopet zanima, koliko daleč si od budilke. Všeč ti je, saj lahko spiš še tri ure.

Kljub dežju uspeš zaspati nazaj.

Zbudiš se, ponoviš enako kot prej, le da si sedaj manj kot uro stran.

Zvonenje budilke te prav nič ne preseneti. Zamakneš jo za pet minut minut, saj veš, da je bila nastavljena za vsak slučaj malo bolj zgodaj. Ponoviš, a upaš, da je sedaj nisi ugasnil.

Če ti uspe, v tretje vstaneš, in začudiš precej energije.



A te potem čez dan zmanjka.

torek, 11. november 2014

Zgodnje obdarovanje

Zakaj bi človek čakal na december, če lahko že prej razdeli darila, če se lahko temu tako reče, kajti ne gre za tista običajna darila, kjer obdarovanec prejme nekaj v protivrednosti, temveč obdarovancu ni potrebno plačati tistega, kar bi moral plačati tako ali drugače, torej prihrani.

Skratka, gre za bonuse, ki jih je pretekli teden pripravil slovenski sponzor v večinski tuji lasti z zelenimi krogi, saj so mu ostali od letošnje oglaševalske kampanije. Najprej sem želel preveriti, če zadeva sploh deluje, vendar sem enega podelil kar tako v upanju doberega in, zadeva je delovala.

Nažalost takšno darilo ni primerno za vsakogar, saj je prvotno namenjeno oglaševanju, ampak štirideset evrov nižji račun pri telekomunikacijskih (mobilnih) storitvah ni kar tako. Sploh zato ker vezava ni pogoj.

Zato torej, če koga zanima, naj me kontaktira in naj vam ne bo nerodno, ker fehtate, a če ne razdelim, bo zapadlo.

Zaenkrat sem jih podelil že šest.

ponedeljek, 10. november 2014

Vodna jesen

Sredi reke je otok, na njemu park, dostopen le do sedme ure zvečer, čeprav tiste verige ponoči preskočiti ni problem. Vsaj izgleda tako.



Tako blizu, poln ljudi.



petek, 7. november 2014

Ravnina upogiba

Nezanemarljivo in pretesljivo je dejstvo izpeljano iz opazovanja razpoloženja in količine porabljenega (zapravljenega) denarja. Raziskovalci pravijo, da slabo razpoložena oseba zapravi še enkrat več denarja, slabše ocenjuje in dela slabe odločitve. Vse to se s pridom izkorišča, kajti vsi oglasi so narejeni tako, da človek v izdelku vidi (od)rešitev svojega nezadovoljstva, svoje nesreče ali svojega strahu. Tega naj se človek zaveda in naj se v času svojega slabšega razpoloženja drži malo bolj nazaj.

Še več, povsem isto vsebino je mogoče povedati z drugačnimi besedami in različno vplivati na razpoloženje bralca. V vojni je umrl, ali v vojni ni preživel. Ni ji uspelo zbrati dovolj točk, ali na izpitu je padla.


torek, 4. november 2014

Preliv morja

Zaradi ugotovljenih nepravilnosti pri objavljanju bodo do preklica stare objave ostale nedostopne.


TV On The Radio - Happy Idiot
Se zgodi!